Quality Systems S.C.
 1. Strona główna /
 2. Usługi /
 3. fsc/pefc

FSC/PEFC - system certyfikacji kontroli pochodzenia produktu oraz gospodarki leśnej

Wszyscy producenci i dystrybutorzy drewna i produktów z drewna, muszą od dnia 3 marca 2013 r. posiadać wdrożony system należytej staranności uwzględniający procedury i zasady dotyczące identyfikacji źródła pochodzenia drewna i oceny związanego z tym ryzyka. Rozporządzenie UE nr 995/2010 z dnia 20.10.2010 r. nałożyło obowiązki na „podmioty wprowadzające do obrotu drewno i produkty z drewna” i zdefiniowało sankcje za ich nieprzestrzeganie.

FSC - Forest Stewardship Council, tj. Rada ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej opracowała zasady oraz system certyfikacji w obszarach zarządzania gospodarką leśną oraz kontroli pochodzenia produktu. Wdrażając i spełniając wymagania tego systemu producenci lub dystrybutorzy produktów z drewna mogą ubiegać się o certyfikat FSC. Certyfikat FSC jest publiczną deklaracją zaangażowania danej firmy w proces dobrej praktyki wytwarzania i zachowanie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej.

Kontrola pochodzenia produktu (Chain of Custody - CoC) dotyczy całej drogi przepływu surowców, przetwarzanych materiałów, wyrobów gotowych i materiałów ubocznych z lasu lub miejsca odzysku do klienta. Uwzględnia ona wszystkie etapy przetwarzania, składowania i transportu. System FSC-CoC stanowi podstawę określenia zawartości drewna certyfikowanego w wyrobie gotowym, z udokumentowaną historią jego pozyskania.

Na produktach wytworzonych z drewna pochodzącego z lasów spełniających standardy FSC umieszczane jest logo FSC, które potwierdza nadzorowanie źródeł jego pochodzenia.

Drugim systemem certyfikacji lasów oraz produktów drzewnych funkcjonującym w Europie jest PEFC (The Pan European Forest Certification Council).

PEFC umożliwia oznaczenie i wprowadzenie do obrotu wyrobów wyprodukowanych z drewna certyfikowanego według standardów PEFC. Zarządzający lasami, żeby móc sprzedawać produkty oznaczone logiem PEFC muszą uzyskać certyfikat PEFC dotyczący gospodarki leśnej, zaś przedsiębiorstwa przetwarzające i handlujące drewnem muszą uzyskać certyfikat PEFC w zakresie kontroli pochodzenia produktu CoC.

Zastosowanie:

 • zarządcy terenów leśnych, pragnących udowodnić swoją dbałość o ekologię i naturalne pokłady drewna,
 • producenci drewna (tartaki), mebli oraz wyrobów z papieru,
 • firmy przetwórcze, przewozowe, handlujące wyrobami, elementami przetworzonymi i nieprzetworzonymi pochodzącymi z drewna tj.: papierem, meblami, drewnem budowlanym/ konstrukcyjnym itp.

Korzyści:

 • spełnienie wymagań Rozporządzenia UE nr 995/2010 z dnia 20.10.2010 r. dla „podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna”
 • potwierdzenie, iż uzyskane produkty pochodzą z obszarów, gdzie prowadzona jest zasada prawidłowej gospodarki leśnej,
 • pozyskanie nowych rynków,
 • przewaga nad konkurencją,
 • zwiększenie przychodów,
 • poprawa wizerunku firmy,
 • zwiększenie zaufania klientów.

Oferujemy Państwu pomoc w opracowaniu i udokumentowaniu systemu FSC/PEFC. Naszym podstawowym założeniem jest zaprojektowanie i wdrożenie narzędzia, które będzie wspierać Państwa firmę, a nie ograniczać jej funkcjonowanie.

Zapraszamy do współpracy - wyślij zapytanie
QUALITY SYSTEMS S.C.
Os. Wschód 9A/1, 62-100 Wągrowiec,
tel: 61 670 67 73, e-mail: biuro@quality-systems.pl

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Czytaj więcej