haccp - system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli
Zgodnie z obowiązującym prawem (Ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia z późn. zm. oraz Rozporządzeniem PE i RE 852/2004/WE z 29 kwietnia 2004 r.) wszystkie przedsiębiorstwa produkujące, przetwarzające, transportujące, handlujące, cateringowe i żywienia zbiorowego oraz pakujące artykuły żywnościowe zobowiązane są do wdrożenia systemu HACCP wg zasad zawartych w Kodeksie Żywnościowym.
HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), to system działania w firmach mających do czynienia z żywnością. Służy zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego tej żywności i jest uznawany za najskuteczniejsze narzędzie dające gwarancję, że żywność nie ulegnie skażeniu lub zanieczyszczeniu i będzie bezpieczna dla klienta - konsumenta.
Przed wprowadzeniem systemu HACCP należy wdrożyć zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP – Good Manufacturing Practice) oraz zasady Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP - Good Hygiene Practice). Mają one na celu stworzenie warunków do prowadzenia działalności bezpiecznej pod względem higienicznym. Dobre Praktyki dotyczą m.in. pomieszczeń, maszyn i urządzeń, zasad usuwania odpadów, mycia, zaopatrywania w wodę, pozyskiwania surowców, higieny osobistej i szkolenia personelu. System HACCP opracowuje się indywidualnie dla każdego zakładu, a wręcz linii produkcyjnej z uwzględnieniem specyfiki prowadzonej działalności.
Nie ma wymogu prawnego obligującego do certyfikacji systemu HACCP przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą, jednakże firma może poddać swój system dobrowolnej certyfikacji, jeśli chce przez to osiągnąć np. cele marketingowe. Opracowany i wdrożony system HACCP może stanowić podstawę do dobrowolnej certyfikacji przez niezależne jednostki (np. w oparciu o wymagania normy PN-EN ISO 22000:2006).